Na bieżąco prezentujemy Wam, jak wyglądają plantacje pokazowe, na których w czerwcu odbędą się Warsztaty Polowe. Przy okazji oceny ogólnego stanu plantacji mamy szansę skupić się na newralgicznych fazach rozwojowych i podkreślić zagrożenia, na które musimy uważać. W tym tygodniu Crop Managerowie z województwa zachodniopomorskiego ocenili dla Was stan pszenicy i rzepaku ozimego.
Na poletkach w Stadninie Koni Nowielice mamy cztery odmiany pszenicy ozimej, są to: Linus, Jocker, Platin i Montana. Mimo, że na początku marca odmiany Platin i Jocker były w gorszej kondycji, obecnie praktycznie nie ma różnicy między nimi a pozostałymi odmianami. Wszystkie pszenice są w fazie krzewienia, wegetacja ruszyła na dobre, o czym świadczą przyrosty młodych korzeni, które mają już ok. 2-3 cm. Zastosowane nawożenie azotowe w postaci CAN YARA oraz nawożenie nalistne nawozami z serii Opti praktycznie zlikwidowało widoczne oznaki niedoborów pokarmowych i zapewniło roślinom dobry start.
W najbliższym czasie będziemy przeprowadzali zabieg fungicydowy preparatem Propico 250 EC w dawce 0,5 l/ha, w połączeniu ze stymulacją Kelpakiem 1,5 l/ha i Nano Active Forte 2 kg/ha. Ze względu na późny siew po burakach cukrowych nie zdążyliśmy wykonać jesiennego zabiegu herbicydowego. Dlatego wiosną przeprowadzimy zabieg odchwaszczenia mieszaniną preparatów Toto 90 g/ha oraz Trimax 30 g/ha wraz z adiuwantem Asystent+, co zabezpieczy rośliny przed miotłą zbożową oraz chwastami dwuliściennymi. Celowe będzie także wykonanie dokrzewienia i do tego celu użyjemy preparatu CCC 720 w dawce ok. 0,5 l/ha. Przebieg pogody w najbliższym czasie ma być sprzyjający zarówno dla rozwoju roślin, jak i do wykonania zaplanowanych zabiegów.
Na polach demonstracyjnych mamy posianych czternaście odmian rzepaku ozimego. W większości są to odmiany mieszańcowe. Rzepaki w tej lokalizacji przezimowały dobrze, choć większość liści została uszkodzona przez niskie temperatury. Rośliny były na tyle mocne, że zregenerowały się dość szybko – jak tylko pogoda na to pozwoliła. Warunki pogodowe w ostatnim tygodniu zmieniały się bardzo dynamicznie. Ciepłe, a nawet bardzo ciepłe dni zostały przedzielone spadkami temperatur z jednoczesnymi opadami deszczu. Wpłynęło to na tempo regeneracji roślin. Obecnie rzepaki na poletkach demonstracyjnych są w fazie strzelania w pęd i mają około 15 cm. Plantacja została dwukrotnie nawożona. W połowie marca zastosowano nawożenie Canwilem z siarką, mocznikiem i kizerytem. Po około dwóch tygodniach powtórzono nawożenie Canwilem.
W najbliższych dniach planowany jest zabieg fungicydowy i jednocześnie korygujący pokrój roślin. W tym celu zastosowany będzie fungicyd zawierający tiofanat metylowy oraz środek zawierający tebukonazol. Aby ułatwić roślinom regenerację tkanek i lepszy wigor, zabieg ten połączymy z preparatami z grupy bio-, tj. z Kelpakiem i Nano Active Forte.
Po panujących w ostatnich dniach wysokich temperaturach, nastąpiły pierwsze naloty szkodników (głównie chowacza brukwiaczka i pierwszego słodyszka). Z tego też powodu zabieg chroniący rośliny przed chorobami grzybowymi połączyliśmy z ochroną przed szkodnikami. W tym celu zastosowano Pyrifos oraz Delcaps.
Mając na uwadze fakt, iż w najbliższych tygodniach rośliny będą szybko przyrastały, nie można zapomnieć o dokarmianiu plantacji makro- i mikroelementami. Aby zapobiec ewentualnym niedoborom, wykonany będzie oprysk nawozem dolistnym Opti Rzepak oraz Bor Extra. Dokładny termin planowanych zabiegów będzie oczywiście uzależniony od przebiegu pogody.
opracowali: Joanna Korcz i Dariusz Hamulczyk
